Sık Sorulan Sorular

Teknenize kaç kişi alıyorsunuz?
Tekneye eğitmen hariç en fazla 4 kişi alabiliyoruz.

Yağmurlu günlerde yelken yapıyor musunuz?
Yağmurlu, güneşli, hafif, sert hava… Fırtına dışında hemen hemen her hava şartında denizdeyiz. Teknelerimiz gerekli tüm güvenlik ekipmanına sahiptir. Size hem hafif rüzgarda yelken yapmayı hem de sert havada tekneyi nasıl rahatça idare etmeniz gerektiğini gösteriyoruz. Farklı hava şartlarını tecrübe etmek, programlarımızın sonunda karşılaştığınız her havayla başedebilmenize yardımcı olur. Eğitmeniniz ekibin ve teknenin güvenliğinden sorumludur. Bu sebeple, programı hava ve deniz şartlarına göre değiştirebilir.

Program boyunca teknede mi kalacağım?
Evet. Gezi ve Egitim Programlari bolumunden detaylara bakabilirsiniz.

Teknemde eğitim alabilir miyim?
Evet! Size kendi teknenizde eğitim verip, danışmanlık yapabiliriz.

Programlar kaç gün sürüyor? Teknede ne kadar zaman geçiriliyor?
Herşey teknede öğreniliyor. Programlarımız 7 gün sürüyor.

Ben yelkeni çok seviyorum ama eşim pek hoşlanmıyor. Bunu değiştirmek için bana yardım edebilir misiniz?
Eşinizi tekneye ve teknede yaşama alıştırmak üzere kendi denediği yolları size de aktarabilir, mutlu bir çift/ekip olarak yelken yapma konusunda tüm bilgi ve ipuçlarını sizinle paylaşabilir.

Ben sizin programınıza katılmak istiyorum ancak partnerim ders almak istemiyor. O da benimle gelebilir mi?
Evet gelebilir. Bizim programımıza uyduğu, teknede yapılacak işlerin bir parçası olduğu ve amacı kendisini geliştirmek olan diğerlerine rahatsızlık vermediği sürece hiç sorun yok.

Teknede sadece kendi ailemizle beraber olmak istiyoruz. Programlarınızı özel olarak almak mümkün mü?
Evet bu mümkün. Aileler ve teknede yaşam konusunda size çok yardımcı olabiliriz. Ama unutmayın ki bu bir charter değil ve sadece bir tatil de değil. Ailece çalışmaya, spora, öğrenmeye hazırsanız bu tam size göre bir deneyim.

Haftalık programlardan birini teknenizde ailemize özel olarak almayı planlıyoruz. Ancak bizim bir de bebeğimiz var. Onu da tekneye getirebilirmiyiz ?
Tabii ki… Biz kendi cocuklarimizi nerdeyse teknede buyuttuk. Su an Eftalya 4, Papatya 2 yasinda. Bu konuda size tum tecrubelerimizi aktarabiliriz.

Programa katılmadan herhangi bir hazırlık yapmalı mıyım?
Herhangi bir hazırlığa gerek yok. Program süresince size gerekli bilgi ve materyaller sağlanacaktır.

Programlar sırasında nereye gidiliyor?
Haftalık olarak rotamızı değiştiriyoruz. Takvimden haftalık rotalarımız ile bilgi alabilirsiniz. Ayrıca örnek bir haftaya, günlerimizin nasıl geçtiği ile ilgili fikir edinmek için bakmayı unutmayın.

Programların fiyatları nedir? Bu fiyatlara ne dahildir, ne değildir?
Fiyatlar bolumunde mevcuttur.

Tipik bir hafta nasıldır?
Cumartesi saat 12:00 gibi tekneye gelinir. Kabine yerleşilir. Herkes geldikten sonra bir oryantasyon programı yapılır. Alışveriş yapacaklar seçilir ve herkes için alışveriş yapılır. Alınanlar tekneye yerleştirilir. Haftanın programı üzerinde konuşulur ve görev dağılımları, teknede yaşam konuları paylaşılır. Cumartesi eger istenirse gecesi marinada kalınır. Pazar günü, tekne ve katılımcılar hazır olduğunda denize çıkılır. Veya cumartesi hızlı olursak hava kararmadan ilk koya gidilir. Akşam, yemekte sosyalleşme ve rahatlama vaktidir. Sabah erken kalkıp, güzel bir yürüyüş ve sabah sporundan sonra tekneye dönülür. Kahvaltı ve günlük işlenecek konulardan sonra tekrar denize çıkılır. Hergün bir başka koyda, bir başka yerde konaklanılır. Cuma akşamı ise artık Turgutreis Marina ya tekneyi terk edeceğimiz marinaya dönme zamanıdır. Cumartesi sabahı, tekne en gec saat 9 da yeni misafirlerimize teknemizin hazirlanmasi icin terk edilir

Bir kabin ya da yatağı paylaşmak zorunda mı kalacağım?
Kabini özel olarak kapatmak da mümkün. Kabin paylaşmak istemeyen ve tek başına gelen katılımcılar isterlerse kabin ücreti ödeyerek kabini kendilerine özel alabilirler.

Tipik bir gün nasıldır? Boş vaktimiz hiç olacak mı?
Genelde öğleden önce yelkene başlar ve akşamüzerine kadar devam ederiz. Hava durumu ve işlenecek ders konularına göre, günün akışı farklılık gösterebilir. Öğle yemeği için bazen bir mola verilir. Bazen de seyir halindeyken yemek yenilir. Akşamüzeri demir atıldıktan sonraki zamanınızı dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. İster güneş batımını seyretmek, yüzmek, ders çalışmak, ister kitap okumak ya da arkadaşlarınızla sohbet etmek…

Hava genelde nasıldır?
Yazları genelde çok sıcaktır. Öğlen gibi meltem başlar ve öğleden sonra kuvvetlenir. Akşam gün batımı ile rüzgar de istirahate çekilir. Gece karadan bir esinti başlar ve gecenin bunaltmadan, rahat geçmesini sağlar. Yazları genelde rüzgar kuzeydendir ve kıyı şeridini takip eder. Yaz aylarında, güneşten kendinizi korumak için lütfen yeterli önlemleri alınız. Kışları havalar soğur ve sık sık güneyli rüzgarlar gelir. Cephelere, lodos fırtınalarına kışın sık rastlanır. Ancak kıyılarımızın doğası hemen hemen her havada denizde olmaya müsaittir.

Rezervasyon iptali mümkün müdür?
Elbette ancak takdir edersiniz ki depozito iade edilmez.

Neden sizin programlarınıza katılalım? Farkınız nedir?
Nedesek bos:) Farki gelince anlamanizi saglamak icin elimizden geleni yapacagiz. Ona siz karar vereceksiniz.

Yanımda ne eşyalar getirmeliyim?
Lütfen “Ne getirmeliyim” e bakın. En önemlisi eşyalarınızı lütfen katlanabilen, yumuşak bir spor çantada getirin. Sert bavulları teknede yerleştirmek çok zor oluyor.